Alışveriş Sepeti

Henri Matisse Kimdir?

Henri Matisse , tam anlamıyla Henri-Émile-Benoît Matisse , (d. 31 Aralık 1869, Le Cateau, Picardy, Fransa – 3 Kasım 1954, Nice’te öldü), sanatçı genellikle 20. yüzyılın en önemli Fransız ressamı olarak kabul edildi. 1900’lerde Fauvist hareketin lideriydi ve kariyeri boyunca renklerin ifade gücünü sürdürdü. 

Altmış yılı aşkın bir kariyeri olan sanatçı Henri Matisse, resimden heykele, baskıya kadar tüm medyada çalıştı. Konuları geleneksel olsa da – çıplaklar, manzaralardaki figürler, portreler, iç mekanlar – duyguları ifade etmek için devrim niteliğinde parlak renkler ve abartılı biçim kullanımı onu 20. yüzyılın en etkili sanatçılarından biri yaptı.

Henri Matisse 31 Aralık 1869’da doğdu ve kuzey Fransa’daki küçük sanayi kasabası Bohain-en-Vermandois’de büyüdü. Ailesi tahıl işinde çalıştı. Matisse genç bir adam olarak hukuk memuru olarak çalıştı ve ardından 1887-1889 yılları arasında Paris’te hukuk eğitimi aldı. Saint-Quentin kasabasındaki bir hukuk bürosunda bir göreve başladı ve sabahları işe gitmeden önce resim dersi almaya başladı. Matisse 21 yaşındayken bir hastalıktan iyileşirken resim yapmaya başladı ve sanatçı olarak mesleği onaylandı.

1891’de Matisse, sanatsal eğitim için Paris’e taşındı. Académie Julian ve École des Beaux-Arts gibi tanınmış okullarda ünlü, eski sanatçılardan eğitim aldı. Bu okullar, canlı modellerden çalışmayı ve Eski Ustaların eserlerini kopyalamayı gerektiren “akademik yöntem” e göre eğitim verdiler, ancak Matisse, Paris’te yaşarken Paul Cézanne ve Vincent van Gogh’un son Empresyonist çalışmalarına da şahit oldu.

Matisse, çalışmalarını geleneksel Salon de la Société Nationale des Beaux-Arts da dahil olmak üzere 1890’ların ortalarında Paris’teki büyük karma sergilerde göstermeye başladı ve çalışmaları olumlu bir ilgi gördü. Londra ve Korsika’ya gitti ve 1898’de üç çocuğu olacağı Amélie Parayre ile evlendi.

20. yüzyılın başında Matisse, tam fırça darbelerinden ziyade küçük renkli noktalarla “Pointillist” tarzında resim yapan Georges Seurat ve Paul Signac’ın daha ilerici etkisi altına girdi . Resmi Salon’da sergilemeyi bıraktı ve sanatını daha ilerici Salon des Indépendants’a 1901’de sunmaya başladı. 1904’te ilk tek kişilik sergisini  Ambroise Vollard’ın galerisinde açtı.

Matisse, 1904 ve 1905’te büyük bir yaratıcı atılım gerçekleştirdi. Güney Fransa’daki Saint-Tropez ziyareti, ona Luxe, calme et volupté (1904-05) gibi parlak, açık renkli tuvaller ve Akdeniz köyünde bir yaz boyaması için ilham verdi. of Collioure , 1905 yılında büyük eserlerini Açık Pencere ve Şapkalı Kadın üretti . Her iki resmini de Paris’te 1905 Salon d’Automne sergisinde sergiledi. Serginin bir incelemesinde, çağdaş bir sanat eleştirmeni, ” fauves ” veya “vahşi hayvanlar” olarak adlandırdığı bazı sanatçıların cesur, çarpıtılmış resimlerinden bahsetti .

Fauvism olarak bilinen üslupta resim yapan Matisse , bir manzarada kadın çıplaklarının büyük bir kompozisyonu olan The Joy of Life gibi işlerinde kıvrımlı çizgilerin, güçlü fırça işlerinin ve asitli parlak renklerin duygusal gücünü vurgulamaya devam etti Matisse’in olgun çalışmalarının çoğu gibi, bu sahne de dünyayı gerçekçi bir şekilde tasvir etmeye çalışmaktan ziyade bir ruh halini yakaladı.

Yüzyılın ilk on yılında Matisse, bazen resimleriyle ilişkili olan heykeller ve çizimler de yaptı, formlarını her zaman özüne kadar tekrar edip sadeleştirdi.

Matisse kendi tarzını bulduktan sonra daha büyük bir başarı elde etti. İlham almak için İtalya, Almanya, İspanya ve Kuzey Afrika’ya seyahat edebildi. Paris’in bir banliyösünde büyük bir stüdyo satın aldı ve Paris’teki Galerie Bernheim-Jeune’nin prestijli sanat satıcıları ile bir sözleşme imzaladı. Sanatı, Paris’teki Gertrude Stein ve Matisse’in Dance I and Music adlı önemli resimlerini yaptıran Rus işadamı Sergei I. Shchukin gibi önde gelen koleksiyoncular tarafından satın alındı .

Matisse, 1910’lar ve 1920’lerdeki çalışmalarında, doygun renkler, düzleştirilmiş resim alanı, sınırlı ayrıntı ve güçlü ana hatlardan oluşan imza unsurları ile izleyicilerini memnun etmeye ve şaşırtmaya devam etti. Piyano Dersi (1916) gibi bazı eserler, Matisse’in ömür boyu rakibi Pablo Picasso’nun öncülüğünü yaptığı hareket olan Kübizm’in yapılarını ve geometrisini araştırdı . Yine de renk ve forma radikal yaklaşımına rağmen, Matisse’in konuları genellikle gelenekseldi: kendi stüdyosunun sahneleri (1911’in Kırmızı Stüdyosu dahil ), arkadaşların ve ailenin portreleri, oda veya manzaralardaki figür düzenlemeleri.

1917’de Matisse, kışları Akdeniz’de geçirmeye başladı ve 1921’de Fransız Rivierası’ndaki Nice şehrine taşındı. 1918’den 1930’a kadar, en çok, sıcak ışıklandırma ve desenli arka planlardan yararlanarak, stüdyosunda dikkatlice sahnelenen ortamlarda en sık kadın çıplaklarını boyadı. Ayrıca bu yıllarda baskıresimde yoğun olarak çalıştı.

Matisse hakkındaki ilk bilimsel kitap 1920’de yayınlandı ve modern sanat tarihinde hala yaşanmakta olan önemine işaret ediyordu.

Daha sonraki kariyerinde Matisse, 1931-33’te Pennsylvania’daki koleksiyoncu Dr.Albert Barnes’ın Dance II adlı sanat galerisi için bir duvar resmi gibi birkaç büyük komisyon aldı Ayrıca bir dizi sınırlı sayıda şiir koleksiyonu için kitap illüstrasyonları çizdi.

1941’deki ameliyattan sonra, Matisse genellikle yatalaktı; ancak atölyesindeki bir yataktan çalışmaya devam etti. Gerektiğinde, kağıda veya tuvale ulaşmasını sağlayan uzun bir direğin ucuna iliştirilmiş bir kalem veya kömürle çizerdi. Geç dönem çalışmaları, önceki sanatsal atılımları kadar deneysel ve canlıydı. Kendi düşüncelerini hayata ve sanata dair düşüncelerini renkli kağıt kesiklerini canlı görüntüleriyle yan yana yerleştiren 1947 tarihli kitabı Caz’ı içeriyordu . Bu proje, kendi başına kesilmiş işler tasarlamasına yol açtı, en önemlisi parlak mavi kağıttan kesilmiş ve duvar boyutunda arka plan sayfalarına yapıştırılmış ( Yüzme Havuzu , 1952) etkileyici şekilde şekillendirilmiş birkaç insan figürü dizisi .

Matisse, son projelerinden birinde, Nice yakınlarındaki bir kasaba olan Vence’deki Tesbih Şapeli (1948-51) için kilisenin rahipleri için vitray pencereler, duvar resimleri, mobilyalar ve hatta kutsal giysiler tasarlayan eksiksiz bir dekorasyon programı oluşturdu. .

Matisse, 3 Kasım 1954’te 84 yaşında Nice’te öldü. Yakındaki Cimiez’e gömüldü. Halen 20. yüzyılın en yenilikçi ve etkili sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Eserlerini afiş, tablo olarak yeniden düzenlediğimiz Henri Matisse, evlerinize farklı bir enerji katıyor. Henri Matisse tablolarımız için tıklayın.

Ücretsiz Kargo

Kaliteli Ürün

Müşteri Desteği

WhatsApp Destek

100% Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa